zig zag 2 A1. 2 podręcznik CD audio – francuski dla dzieci od 7. roku życia
Jeśli szukasz materiałów, które nie tylko uczą francuskiego, ale też naprawdę zachęcają do mówienia, czytania i słuchania, zig zag 2 A1. 2 podręcznik CD audio jest propozycją stworzoną dokładnie z myślą o młodych uczniach. To dwuczęściowy kurs przeznaczony dla dzieci od 7. roku życia, w którym nauka odbywa się w przyjazny, barwny i „zadaniowy” sposób – tak, aby język stawał się częścią codziennych aktywności, a nie wyłącznie szkolnym obowiązkiem.
W obrębie kursu pierwsza część odpowiada poziomowi A1.1, a druga – A1.2 zgodnie z Europejskim systemem opisu kształcenia językowego. Cały program jest zaplanowany tak, by każda z dwóch części obejmowała około 40–60 godzin nauki, co ułatwia planowanie pracy w klasie lub w domu.
Fabuła i komunikacja: nauka francuskiego w podróży po Frankofonii
W „Zig Zag” dzieci nie uczą się języka w oderwaniu od świata. Podręcznik prowadzi ich w niesamowitą podróż po Frankofonii razem z bohaterami, którzy sprawiają, że lekcje są ciekawe i angażujące. Wśród postaci pojawia się reporter Félix, prowadzący własnego bloga, Lilany oraz energiczna Madame Bouba. Do tego dochodzą barwne i zapadające w pamięć postacie, takie jak Tilou – oswojony, śpiewający wilk – język Pic Pic oraz sówka-majsterkowiczka Pirouette.
Całość opiera się na podejściu zadaniowym i komunikacyjnym. Dzięki temu dzieci mają okazję ćwiczyć język w sytuacjach, które przypominają rozmowę, zabawę i działanie, a nie tylko powtarzanie reguł. To właśnie dlatego kurs jest atrakcyjny, kolorowy i „żywy”.
- Dzieci poznają kultury i kraje francuskojęzyczne poprzez blog Feliksa oraz elementy ćwiczeń interkulturowych.
- Tematy są bliskie dzieciom: od farmy, przez igrzyska olimpijskie, po cyrk i szkołę.
Struktura podręcznika: 7 rozdziałów, jednostki lekcyjne, gry i komiksy
Podręcznik zig zag 2 A1. 2 podręcznik CD audio składa się z 7 rozdziałów. Każdy rozdział jest zbudowany z trzech jednostek lekcyjnych, dzięki czemu materiał jest uporządkowany, a nauka przebiega etapami. To ważne szczególnie w przypadku młodszych uczniów – kiedy mają jasną strukturę, łatwiej im utrzymać motywację.
W podręczniku znajdziesz również strony z ćwiczeniami interkulturowymi oraz elementy typowo „zabawowe”: gry, a także materiały oparte na komiksach i aktywnościach wspierających rozwój kompetencji językowych. W praktyce oznacza to, że uczniowie nie tylko poznają słownictwo i struktury, ale też ćwiczą ich użycie w kontekście – przez zabawę.
Warto podkreślić, że kurs otwiera dzieci na świat poprzez poznawanie innych krajów i kultur (w tym przez wątki z bloga Feliksa i zadania interkulturowe). Dzięki temu język francuski staje się narzędziem do odkrywania różnorodności, a nie jedynie zestawem słów.
Kolorowy zeszyt ćwiczeń i przewodnik metodyczny – komplet do pracy
W zestawie znajduje się kolorowy zeszyt ćwiczeń, który stanowi uzupełnienie podręcznika. Jego zadaniem jest krok po kroku pomóc uczniom w poznawaniu zasad pisowni – tak, aby nauka zapisywania wyrazów i poprawnych form była stopniowa i zrozumiała.
Uzupełnieniem dla nauczyciela jest przewodnik metodyczny zawierający wiele cennych wskazówek. Zawiera on gotowe scenariusze lekcji, propozycje ćwiczeń oraz gotowe do powielenia materiały dodatkowe. To oszczędza czas i ułatwia przygotowanie zajęć, zwłaszcza gdy chcesz prowadzić lekcje spójnie z założeniami kursu.
Jeśli w Twojej praktyce pojawiają się pytania typu „transformacje zdań angielski ćwiczenia” albo szukasz materiałów do ćwiczeń gramatyczno-językowych, to w tym kursie możesz liczyć na podobną systematyczność – tylko w odniesieniu do francuskiego i poziomu A1.2. Dzieci uczą się konsekwentnie, krok po kroku, a nie chaotycznie.
CD audio: piosenki i wyliczanki z podręcznika
Ważnym elementem zestawu jest płyta CD audio, która zawiera wszystkie piosenki i wyliczanki z podręcznika. Dla dzieci to często najszybsza droga do oswojenia się z brzmieniem języka: rytm, melodia i powtarzalność pomagają w zapamiętywaniu.
W efekcie uczniowie lepiej rozumieją usłyszane informacje, szybciej przyswajają słownictwo i chętniej biorą udział w aktywnościach klasowych. To także świetne wsparcie dla nauki w domu – gdy chcesz wrócić do materiału po lekcji.
Dodatkowo dostępne są plansze w postaci kart do nauki słownictwa, które można bezpłatnie pobrać ze strony wydawnictwa CLE International: www.cle-inter.com/sites-compagnons/. Dzięki temu łatwo uzupełnisz zajęcia o dodatkowe pomoce wizualne.
Dodatkowe materiały i zgodność z A1.2
Podręcznik jest przeznaczony dla dzieci na poziomie A1.2, a więc odpowiednim momencie rozwoju językowego, gdy uczeń potrafi już funkcjonować w podstawowych sytuacjach komunikacyjnych i potrzebuje kolejnych, uporządkowanych kroków. Kurs ma charakter łagodnego, ale systematycznego rozwijania kompetencji.
W materiałach znajdziesz również elementy do wykorzystania z tablicą interaktywną, co sprawia, że kurs dobrze sprawdza się w nowocześniejszych warunkach nauczania. Jeśli Twoja szkoła lub placówka korzysta z platformy do nauki angielskiego i podobnych rozwiązań, to w praktyce możesz analogicznie włączyć francuski w codzienną pracę dydaktyczną.
Warto też pamiętać, że kurs jest zaprojektowany tak, by tematy odpowiadały zainteresowaniom dzieci. Dzięki temu nauka jest naturalniejsza – dziecko chce uczestniczyć, bo rozumie, o co chodzi w zadaniu i co dzieje się w danej historii.
| Element | Dane |
|---|---|
| Nazwa | zig zag 2 A1. 2 podręcznik CD audio |
| SKU | f00a1d556b14 |
| Cena | 78.76 zł |
| Język | Język francuski |
| Grupa wiekowa | Dla dzieci od 7. roku życia |
| Poziom | A1.2 (druga część kursu); pierwsza część: A1.1 |
| Wymiar nauki | Ok. 40–60 godzin na każdą z dwóch części |
| Budowa podręcznika | 7 rozdziałów, każdy z 3 jednostek lekcyjnych |
| Zawartość | Ćwiczenia interkulturowe, gry, elementy oparte o zabawę (komiksy, gry) |
| Materiały dodatkowe | Zeszyt ćwiczeń (pisownia), przewodnik metodyczny (scenariusze lekcji, wskazówki, ćwiczenia, materiały dodatkowe) |
| CD audio | Wszystkie piosenki i wyliczanki z podręcznika |
| Plansze do słownictwa | Możliwość bezpłatnego pobrania ze strony wydawnictwa CLE International: www.cle-inter.com/sites-compagnons/ |
Dlaczego dzieci lubią „Zig Zag”, a rodzice i nauczyciele dostają sensowny plan
To połączenie historii, bohaterów i zadań sprawia, że nauka nie przypomina „wykucia do sprawdzianu”, tylko naturalne wchodzenie w język. Dzieci mogą ćwiczyć kompetencje językowe poprzez zabawę: od komiksów po gry, a wszystko osadzone jest w kontekście komunikacyjnym.
Jeśli szukasz materiału, który zachęca do regularnej nauki, a jednocześnie daje nauczycielowi gotową bazę do prowadzenia lekcji, zig zag 2 A1. 2 podręcznik CD audio będzie wyborem, który broni się zarówno w klasie, jak i w nauce domowej.
Możesz też potraktować ten kurs jako inspirację do tworzenia własnych aktywności – tak jak przy popularnych hasłach w stylu „ładne życzenia na 80” czy lokalnych inicjatywach edukacyjnych (np. w okolicach Rokietnicy), gdzie liczy się klimat i zaangażowanie. Tu ten klimat jest wbudowany w samą konstrukcję programu.

